ВИЇЗД ІЗ ДИТИНОЮ ЗА КОРДОН БЕЗ ЗГОДИ ОДНОГО ІЗ БАТЬКІВ

У період літніх відпусток, а також коли курортні країни після пандемії СOVID-19 поступово розпочинають відкривати кордони для українських громадян, дуже актуальним є питання щодо виїзду із дитиною за кордон коли один із батьків ухиляється від надання згоди на такий виїзд.

Зазначаємо, що законодавством України, а саме п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України, визначено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. В свою чергу, незалежно від того, яка мета подорожі (лікування чи, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

Процедура виїзду дитини, яка не досягли шістнадцяти років, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених ними, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, можлива, якщо другий із батьків надає нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини за кордон. У такій згоді обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки запланованої поїздки.

У разі якщо другий із батьків ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків або заперечує проти виїзду дитини за кордон, або таку згоду отримати неможливо, виїзд на відпочинок можливий якщо наявні наступні підстави:

 

  • другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
  • у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
  • другий із батьків помер або позбавлений батьківських прав, визнаний безвісно відсутнім чи недієздатним;
  • є підтверджена заборгованість по сплаті аліментів терміном більше чотирьох місяців;

Щодо наявності заборгованості зі спати аліментів більш ніж чотири місяці, необхідно зупинитись на тому, що у разі, якщо той з батьків, з яким проживає дитина, планує її виїзд за кордон на строк до одного місяця і більше, а інший з батьків має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, додатково до рішення про підтвердження (визначення) місця проживання дитини та документів, що підтверджують мету та тривалість поїздки необхідно мати довідку державного або приватного виконавця про наявність заборгованості зі сплати аліментів.

У разі, якщо планується виїзд за межі України на строк до одного місяця і більше дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, необхідно підтвердити довідкою виконавця наявність у іншого з батьків заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. Наявність одного з вищеперерахованих медичних станів слід підтвердити документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.

Окрім вищезазначених підстав, виїзд дитини за кордон без згоди одного із батьків можливий, якщо той із батьків, з яким проживає дитина, планує її виїзд за кордон на строк до одного місяця за наявності рішення суду або органу опіки та піклування, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з тим із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб.

У разі якщо відсутні вище перелічені підстави для виїзду за кордон із дитиною, а один із батьків ухиляється надати згоду на виїзд, особа може звернутись до суду із позовною заявою про надання дозволу для виїзду із дитиною за кордон без згоди одного із батьків. Звертаємо увагу, що рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за кордон буде чинним тільки на окрему поїздку та певний термін. Окрім того, враховуючи завантаженість судів на отримання такого рішення може знадобитись значний проміжок часу, а саме від 6 місяців.

Якщо все ж таки домовитись з другим із батьків не вдалось, адвокати АО «Снєжний барс» вирішать ваші проблемні питання та захистять інтереси вашої дитини.

 

Пам’ятайте, що у разі умисного порушення обов’язку повернутися з дитиною у строк до одного місяця з дати виїзду встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 1700 до 3400 гривень та втрата на рік права виїзду дитини за кордон з одним із батьків без дозволу іншого терміном до 1 місяця.

 

Консультацію підготувала

 Адвокат Адвокатського об’єднання  «СНЄЖНИЙ БАРС»

Сімонець Є.О.

 

 

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!