Проблемні питання спадкування при відсутності документів необхідних для оформлення спадкових прав

Одним із проблемних питань при оформленні спадкових прав, є відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно до складу якого входить нерухомість.

Дуже часто спадкоємці не можуть знайти оригінали правовстановлюючих документів або ж оригінали були втрачені ще за життя спадкодавця, а дублікати спадкоємцям не видають.

В свою чергу видача свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, проводиться нотаріусом після подання спадкоємцем оригіналів правовстановлюючих документів на таке майно.

Згідно з п.2 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Згідно із п. 4.18 глави 10 Наказу Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку. 

Таким чином, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

В такому випадку, постає питання що ж робити, якщо у вас немає певних документів для оформлення права на спадщину?

Першочергово необхідно звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний термін з дня смерті спадкодавця. Після спливу зазначеного  терміну отримати від нотаріуса постанову про відмову у вчинені нотаріальних дій у зв’язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.

На підставі зазначеної постанови, спадкоємець може звернутися до суду із позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування.

До позову обов’язково необхідно додати докази родинних зв’язків зі спадкодавцем, копії правоустанових документів або відповіді органів державної влади або місцевого самоврядування про наявність такого майна, інші документи, які можуть підтвердити ваші доводи стосовно визнання права власності на спадкове майно.

За подання позовної заяви про визнання права власності в порядку спадкування необхідно сплатити судовий збір, який становить 1 % від ринкової вартості спадкового майна.

Також, дуже часто на практиці трапляються випадки, коли для оформлення спадкових прав необхідно підтвердити документально, факт, що має юридичне значення, а саме: факт проживання однією сім’єю, родині відносини померлого зі спадкоємцем, перебування спадкоємця на утриманні померлого та інше.

Не рідко виникають ситуації, за наявності якої особи, що звернуться до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, можуть отримати відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв’язку із неможливістю встановлення родинних відносин померлого та спадкоємця.

Такі випадки безпосередньо зустрічаються при наявності розбіжностей в записах імен (прізвищ) спадкодавця і потенційних спадкоємців в документах, необхідних для вчинення нотаріальної дії.

У такому випадку спадкоємець може захистити свої права шляхом подання до суду заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення з метою подальшого оформлення спадкових прав після померлого. Зазначена заява розглядається в порядку окремого провадження. У заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення обов’язково повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою, причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Нагадуємо, що у разі виникнення проблемних питань при оформленні спадкових прав Ви можете звернутись за отриманням кваліфікованої правової допомоги до АО «СНЄЖНИЙ БАРС».

Консультацію підготувала:

Адвокат АО «СНЄЖНИЙ БАРС»

Сімонець Є.О.

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!