Новий Трудовий кодекс: довші відпустки та відеоспостереження за працівниками

Вже восени 2015 року в Україні можуть прийняти новий Трудовий кодекс. В новій редакції – чимало змін та додатків. При цьому профспілки критикують документ: він розширює права роботодавця.

Про швидку можливості прийняття нового Трудового кодексу повідомив міністр соцполітики Павло Розенко.Зараз проект на розгляді депутатів, а профільний комітет Ради його вже схвалив і порекомендував прийняти за основу. Документ повинен замінити чинний в країні з 1971-го Кодекс законів про працю, який, природно, безнадійно застарів.

– Ми сподіваємося, що цей Трудовий кодекс влітку візьмуть за основу, а вже восени в цілому, так як до нього необхідно затверджувати нормативну базу, – заявив Розенко.

Глава профільного комітету Людмила Денисова не настільки оптимістична, вона розраховує, що новий документ запрацює до кінця року.
Що може змінитися в роботі українців

Приклади нововведень у правилах ринку праці за новим кодексом:
Особистий трудовий договір між працівником і роботодавцем буде обов’язковим, а раніше його могли замінити колективним.

Українців зможуть звільняти за розголошення службової або комерційної таємниці (наприклад, розповів про свою зарплату), а для вагітних скасують випробувальний термін.

За працівниками зможуть офіційно стежити за допомогою відеокамер, а зараз це ніяк не регламентується (див. інфографіку).

Новий кодекс більш об’ємний за попередній: в КЗпП – 18 глав і 265 статей, а в ТК – 9 книг і 398 статей.

За словами співавтора проекту Людмили Денисової, доопрацьований проект визначає всі основні принципи правового регулювання трудових відносин. Зокрема, збільшена тривалість щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів, в оновленому проекті виписано поняття трудових відносин, встановлено порядок прийняття працівника на роботу за рішенням суду.

Вперше в проекті Трудового кодексу визначено поняття “робоче місце”, а також питання правонаступництва в трудовому законодавстві у разі злиття чи поділу юридичної особи.

Прописано право на репатріацію (наприклад, якщо людина – моряк, роботодавець зобов’язаний повернути його додому після плавання) і передбачено припинення трудових відносин за умови настання надзвичайних обставин (стихійного лиха, військових дій і т.п.).
– У проекті передбачені додаткові гарантії для вагітних жінок: за ними зберігається середній заробіток за час проходження медичного огляду, пов’язаного з вагітністю. Також виписані характеристики умов праці, зокрема, відносяться до шкідливих і небезпечних, особливого характеру праці, легкої праці неповнолітніх та інші, – горить Людмила Денисова.

Думки експертів

Спеціалісти ринку праці відзначають: новий Трудовий кодекс в деяких положеннях розширює права роботодавця.

У Конфедерації незалежних профспілок України провели аналіз доопрацьованого проекту і виділили основні спірні моменти:
Новий ТК надає роботодавцю право затверджувати власні нормативні акти у сфері праці шляхом наказів і розпоряджень.

Нормативні акти роботодавця будуть прийматися самостійно. Таким чином кодекс дає роботодавцям можливість уникати колективних переговорів, наприклад, якщо всі співробітники проти чогось, – вважають в конфедерації.

Викликає питання і норма про контроль за виконанням обов’язків. Контроль, в тому числі, може здійснюватися з використанням технічних засобів (наприклад, відеоспостереження), якщо це обумовлено особливостями виробництва. При цьому поняття “особливостей” не конкретизовано. Нечіткість формулювань може призвести до невиправданого психологічного тиску на співробітника, підсумували в конфедерації.
Старий

радянський кодекс 1971 неодноразово переглядався і доповнювався, він більш соціально спрямований, ніж новий, наприклад, в ньому є норма, що мати-одиначка не може працювати у вихідні і ночами. КЗпП можна було б просто доповнити необхідними статтями, і не приймати новий документ. Такий же кодекс зараз діє, наприклад, у Польщі, профспілки не дають прийняти новий, – говорить голова конфедерації Михайло Волинець.

Водночас у Федерації роботодавців вважають, що проект поки що буде доопрацьовуватися.

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!